Régen a tulajdonneveket nem csak úgy kitalálták, mindennek jelentése volt. Így lett Kováts a kovács, így lett Mészáros a hentes és így született a hejcei Borsó-hegy neve is. Most pedig képzeljük magunk elé, ahogy a középkori uradalomban a boldogkői várjobbágyok szüretelik hegynek fel a jó minőségű zsenge tavaszi zöldséget … Nem, ez csak a vicc kedvéért volt.
Forrás: Barangolás a Zempléni-hegységben facebook oldal
Abaúj-Torna vármegye fontos kereskedelmi útja vezetett Hejce mellett, Göncön és Kassán át Lengyelország felé, a tokaji bor és a só útja volt ez, innen az elnevezés. Ezen az úton változott Bibliává a bor, de ezt majd egy másik bejegyzésben mesélem el.
A térség híres bortermelő vidék volt, így nem csoda, hogy a település szinte minden házához tartozik pince. A püspöki kastélyhoz tartozó pince pedig különleges szerepet kapott a második világháború idején, ugyanis itt rejtették el a kassai Szent Erzsébet székesegyház szárnyas oltárát, és a városi múzeum kincseit. A helyieknek sikerült megőrizni az értékeket, mert ma az eredeti helyükön tekinthetőek meg.
A hejcei kastélyt gróf Eszterházy Károly egri püspök építtette annak a Fellner Jakabnak a tervei alapján, aki az egri líceumot is tervezte. Először az egri, majd a kassai püspök használta nyaralóhelyül. Volt egy szóbeszéd, miszerint az egyházi vezetőket ide száműzték, akik nem akartak a politikai akaratnak behódolni. Akiket pedig a püpöki karban maradtak, fenyegették azzal, hogy egyszer úgyis Hejcére kerülnek. Az itt lakók nem élvezhették a nyugalmat, ugyanis figyelték minden léptüket, és hallgatták minden szavukat. Olyan komoly lehallgató rendszert üzemeltettek a kastélyban, hogy az akkori elektromos rendszer nem bírta a terhelést.
Az épület manapság már nem látogatható, pedig a kápolnájáról ódákat zengenek.
Forrás: Határok nélkül mindenféle facebook oldal
A Borsó-hegy egyébként a maga 747 m-es magasságával egyik teljesítőpontja a Zempléni 700-as túramozgalomnak, bár utóbbi időben nem a pecsételés miatt járnak arra a turisták. Nem gondoltuk volna, hogy zarándokhely lesz a hegy, és a történetéhez vér fog tapadni, de itt történt az a repülőgép-katasztrófa, ahol 42 szlovák katona vesztette életét 2006-ban 15 km-re az otthonuktól. A hegytetőn kopjafák, a faluban egy szobor emlékezteti az arra járót a tragédiára.
Forrás: Mikó Lajos
Élénk kulturális élet folyik itt, a művésztábor már több, mint 25 éves múltra tekint vissza, a kommunikációs és színjátszó tábor középiskolásoknak most bontogatja szárnyait.
A településen több szálláshely is található, a vidéki környezetbe illő, de minden kényelemmel felszerelt egységek.
Hejce tündéri kis zempléni falu, amit a Szerencs-patak szel ketté, és az azon átívelő barokk kőhidak igazi mediterrán hangulatot idéznek. Egy séta erejéig mindenképp érdemes meglátogatni, de ha a csillagtúránk központjául választjuk, akkor sem csalódunk.
Érdekes linkek
Itt van néhány érdekes link. Élvezze a böngészést :)Hírek, érdekességek
Túrák
Kapcsolat
Cím: 3896, Telkibánya, Nagy út 2/A
Mobil: 70/600-999-3
E-mail: info@abatur.hu
Facebook: facebook.com/hellozemplen